A hamsza kéz (más néven Fatima keze vagy Miriam keze) egy ősi, védelmet szimbolizáló jelkép, amely több kultúrában és vallásban is megjelenik, különösen a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. Általában nyitott tenyerű kézformaként ábrázolják, gyakran szimmetrikusan – azaz a két szélső ujj is lefelé görbül, mint a hüvelykujj –, és középen gyakran látható egy stilizált szem is. Ez a „gonosz szem” elleni védelmet szimbolizálja, hiszen a hamszát évezredek óta használják amulettként, hogy megóvja viselőjét az ártó szándékoktól, irigységtől, balszerencsétől és negatív energiáktól.
A hamsza különlegessége, hogy egyszerre kapcsolódik a zsidó, muszlim és keresztény hagyományokhoz is, így univerzális szimbólumként működik. A zsidó kultúrában Miriam kezéhez kötik (Mózes nővére), az iszlámban Fatima keze (Mohamed próféta lánya), míg a keresztényeknél gyakran Szűz Mária védelmét szimbolizálja. Nemcsak vallási, hanem spirituális jelentősége is van: sokan a béke, harmónia és áldás jelképének tekintik.
Napjainkban a hamsza egyre népszerűbb a modern dizájnokban is – megjelenik ékszereken, lakásdekorációkon, posztereken, sőt még falmatricákon is. Nemcsak jelentése miatt keresett, hanem vizuálisan is különleges, díszes formája és a benne rejlő pozitív üzenet miatt. Ha olyan dekorációt keresel, ami egyszerre védelmező és stílusos, a hamsza kéz tökéletes választás lehet.